برای دیدن محتوای سایت روی دکمه دسته بندی کلیک بفرمایید

دسته بندی

Breadcrumbs Image
کاربرگ و آزمون فصل ۱۳ علوم اول دبستان.jpg

کاربرگ و آزمون فصل ۱۳ علوم اول دبستان به همراه طرح درس

کاربران عزیز مام پلاس، در این پست برای شما کاربرگ و آزمون فصل ۱۳ علوم اول دبستان به همراه طرح درس و همچنین در آخر پست فایل pdf کاربرگ و آزمون فصل ۱۳ علوم اول دبستان را قرار داده ایم، برای یادگیری بهتر آزمونها را چاپ کنید.

علوم اول آهنربا طرح درس روزانه

نام درس : علوم
پایه ی: اول ابتدایی
تعداد فراگیران : 

موضوع درس : آهن ربا 

روش تدریس: حل مساله با استراتژی جروج پولیا
هدف کلی: آشنایی با آهن ربا
اهداف جزئی :
1- آشنایی فراگیران با خاصیت آهن ربا.
2 آشنایی فراگیران با طبقه بندی کردن اجسام به دو گروه آهن و غیره آهن.
-3 آشنایی فراگیران با موارد استفاده از آهن ربا در زندگی روزمره
4- آشنایی فراگیران با اشکال مختلف آهن ربا.
5- آشنایی فراگیران با خاصیت جذب و دفع در آهن ربا.
6- اهداف رفتاری :
فراگیران پس از پایان درس باید توانایی داشته باشند:
-1 خاصیت آهن ربا را بیان کنند (دانشی)
2 اجسامی را که جذب آهن ربا میشوند نام ببرند. (دانشی)
اجسامی را که جذب آهن ربا نمی شوند نام ببرند. (دانشی)
4 در محیط اطراف خود جست و جو کنند و اجسامی را که جذب آهن ربا می شوند بیابند.
(مهارتی)
5 وسایلی را که در آن آهن ربا به کار رفته است تفکیک نمایند. (مهارتی)
6- اشکال مختلف آهن ربا را نقاشی نمایند. (مهارتی)
7-موارد استفاده از آهن ربا را بیان نمایند. (دانشی)

8- نسبت به کار با آهن ربا علاقه نشان دهند. (نگرشی)
9-ارزشیابی ورودی :
1. آهن چیست؟
2. چه وسایلی را آهن ربا به کار رفته است؟
3. چه وسایلی را آهن ربا به خود جذب می کند؟
4. در کلاس وسایلی را که جذب آهن ربا می شوند نشان دهند؟
وسایل مورد نیاز :
ماهی هایی از جنس فلز مس پلاستیک چوب ماهی گیری گیره ی پلاستیکی و فلزی، جامدادی، جا سوزنی براده ی ،آهن تزئین ،یخچالی ،چونز پارچهی ،آبی تصاویر مختلف که آهن ربا در آنها استفاده شده است.
مدل کلاس: به صورت آزمایشگاهی و تشکیل گروه های سه نفره :
ایجاد انگیزه :
یک بسته پونز را با خود به کلاس آورده و در حین گذاشتن روی میز از دست رها می سازیم وقتی تمامی پونزها در قسمتی از کلاس که در مسیر حرکت دانش آموزان نباشد پخش شدند ابراز ناراحتی می کنیم ، که چه کار کنیم؟ تمام پونزها در کلاس پخش شدند بچه ها مواظب باشید و از جای خود حرکت نکنید چون ممکن است موقع راه رفتن پونز در کفش های شما فرو برود و از بچه ها میخواهیم که فکر کنند و برای جمع کردن سریع پونزها یک راه حل پیدا کنند پس از این که راه حلهای ارائه شده و از طرف فراگیران جمع بندی شد از آنها میخواهیم به درس توجه کنند و پس از پایان درس نحوه جمع کردن سریع پونزها را به طریقه علمی پیدا کنند.
ارائه ی درس : گام اول : درک و فهم مساله :
معلم درس خود را با نام خدا شروع میکند و به هر دانش آموز یک ماهی که از جنس فلز، مس، پلاستیک، چوب .... درست شده است میدهد و از آنها میخواهد که با توجه به رنگ ماهی های خود در یک گروه قرار بگیرند. سپس از آنها میخواهد ماهی های خود را درون یک پارچه به رنگ آبی که در پایین کلاس پهن شده قرار دهند و از هر گروه یک نفر به عنوان نماینده انتخاب می شود که با چوب ماهی گیری که از قبل به انتهای آنها قلابی از جنسهای مختلف نصب شده به طوری که یکی آهن ربا و دیگری از جنس مس پلاستیک چوب و.... باشد.
از رودخانه ماهی بگیرند پس از شروع بازی
و تشویق فراگیران دیگر جهت برنده شدن دوستانشان پایان وقت را اعلام میکنیم و از فراگیران می خواهیم که ماهی های گرفته شده توسط هر دانش آموز را بشمارند و از آن ها سوال می کنیم : بچه ها به نظر شما :
چرا فقط نماینده گروه اول (گروهی که جنس قلاب آنها از آهن ربا می باشد) از رودخانه ماهی گرفته است و سایر گروها ماهی نگرفته اند؟ از مجهولات مساله
آیا چوب ماهی گیری نماینده گروه اول بزرگتر از چوب ماهی گیری سایر گروه ها بوده است؟ از معلومات مساله:
آیا نماینده گروه اول سریع تر از سایر گروهها ماهی گرفته است؟ از معلومات مساله: جنس ماهی های گرفته شده نماینده گروه اول از چه نوع بوده است؟ از مجهولات مساله: آیا جنس قلاب های چوب ماهیگیری نماینده گروهها یکی بوده است؟ ( از مجهولات مساله) گام دوم : تهیه طرح یا نقشه برای حل مساله
برای این که بررسی کنیم موارد بر شمرده در تعداد ماهیهای گرفته شده تاثیر دارد از گروه ها خواسته می شود برای حل مساله نقشهای ارائه کنند پس از جمع بندی طرحهای ارائه شده بهترین نقشه قابل اجرا را انتخاب میکنیم بدین صورت که بار دیگر نماینده گروهها با چوبهای خود ماهی بگیرند و بچه ها بررسی کنند که عوامل بر شمرده در تعداد ماهی های گرفته شده نقش دارد یا خیر؟
گام سوم : اجرای طرح یا نقشه
نمایندگان با چوب ماهی گیری خود از رودخانه فرضی پهن شده در کف اتاق ماهی می گیرند و بچه ها نقش عوامل بر شمرده در تعداد ماهی های گرفته شده را بررسی میکنند تا پی ببرند که عامل اصلی برنده شدن گروه یک آهن ربای قلاب ماهی گیری بوده است.
گام چهارم : بازنگری و کنترل
برای این که دانش آموزان به نقش آهن ربا در جذب ماهیهای آهنی پی ببرند از آن ها می خواهیم فعالیتهای تکمیلی زیر را انجام دهند.
فعالیت اول: به هر گروه تعداد وسیله مانند ،تراش پاک کن قرقره، مداد ،چوب، سکه، میخ سوزن و آهن ربا می دهیم و از آنها می خواهیم که آهن ربا را به این وسایل نزدیک کنند و ببینند چه اتفاقی می سپس وسایل را به کمک آهن ربا به دو دسته تقسیم کنند وسایلی که به آهن ربا جذب شدند و وسایلی که جذب نشدند و در سبدهای جداگانه قرار دهند.
افتد
فعالیت دوم: تعدادی وسیله مانند جا مداد جا سوزنی تزئینی یخچال را به فراگیران داده تا در گروه مشورت کننده و به موارد استفاده ی گوناگون از آهن ربا پی ببرند و به آنها اشاره کنند و بگویند که آهن ربا در کجای این وسایل و به چه دلیل به کار رفته است؟
فعالیت سوم: به هر گروه یک آهن ربا میدهیم و از آنان میخواهیم که به شکل آهن ربای خود با دقت نگاه کنند، سپس آهن ربا را به وسایلی که دارند نزدیک کنند و اشیایی را که جذب آهن ربا می شوند بلند کنند و بعد آهن ربای خود راب گروه دیگر عوض کنند و این آزمایش را تکرار کنند و شکل آهن ربایی را که با آن آزمایش کرده اند بکشند. با این فعالیت فراگیران با اشکال مختلف آهن ربا آشنا می شوند که آن ها را در اندازههای مختلف برای زیبایی در وسیله ها جا بگیرند کار آنها با هم فرق دارد و ...) درست میکنند و دیگر این که تمام وسایلی که جذب آهن ربای خودشان شده بود به آهن رباهای دیگر نیز
جذب شدند و در آخر شکلهای نقاشی شده از آهن رباها را با شکلهای کتاب مقایسه میکنند.
بعد از اتمام درس آموزگار از فراگیران میخواهد راه علمی جمع کردن سریع پونزها را بیان کنند. ارزش یابی پایانی :
1- چند وسیله که جذب آهن ربا می شوند نام ببرند.
2 آهن ربا در چه وسایلی به کار می رود؟
-3 از آهن ربا چه استفاده هایی می شود؟

4-تکلیف تمرینی :
شکل وسایل و اسباب بازیهایی را که در آنها آهن ربا به کار رفته است را نقاشی کنند.
تکلیف خلاقیتی :
یک وسیله ی اسباب بازی با آهن ربا درست کنند و به کلاس بیاورند.


برچسب ها

فائزه جرفی

فائزه جرفی

توضیحات بیشتر

مشاهده نظرات

دیدگاه ارزشمند شما

لطفا فیلدهایی که با * مشخص شده است را پر کنید، آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود